Sex = (ne)bezpečí?

Sex = (ne)bezpečí? Nechceme malovat čerta na zeď, ale pokud člověk správně neví, jak se sexem nakládat, může se dostat do pěkného maléru. Ať už se jedná o komplikaci, která se táhne "jen" několik roků, nebo ať už jde o fatální problém, ze kterého již není zpátečního vlaku. Jakkoli bude následující text leckdy věc "všeobecně známá", faktem zůstává, že mnoho lidí nakonec doplatilo na to, že k ní přistupovali s tím, že jich se to prostě netýká a jim se to vyhne. Vy jste ale chytřejší, proto určitě neuděláte stejnou chybu.

Pohlavní nemoci

Hlavním rizikem sexu jsou pohlavní nemoci. Vůbec neplatí, že roznašečem pohlavních nemocí jsou jen prostitutky či lidé, kteří se nám zdají špinaví. To je trochu naivní představa. Hlavní problém pohlavních nemocí je v tom, že mnohdy vůbec nevíme, že jsme jejím nositelem, protože v počátečních stádiích je nemoc na první pohled nerozpoznatelná a subjektivně člověk ani nezjistí, že nějakou nemoc má. Některé nemoci jsou "malou" komplikací, která nám může ztrpčit život i na mnoho let, některé mají ale důsledky, které se nedají vrátit zpět a mohou vést až ke smrti.

Faktem zůstává, že jedinou velmi účinnou ochranou před přenosem pohlavích chorob je kondom. Antikoncepční pilulky Vás chrání před otěhotněním, před nákazou ani omylem.

HIV a AIDS

Jde asi o nejznámější riziko nerozvážného sexu. Virus HIV a AIDS je nemoc, která je v současné době nevyléčitelná a vede ke smrti. Přenáší se nechráněným pohlavním stykem a způsobuje selhání imunity, které v konečném stádiu končí bolestivou smrtí. Paradoxem viru HIV je, že mnoho let (třeba 10, 15, v závislosti na konkrétním člověku) neexistují žádné zjevné potíže a jeho nositel mnohdy vůbec neví, že je nakažen. To je také nejčastější důvod přenosu této nemoci. Uvědomte si, že pokud nakazíte druhého člověka tímto virem, je to téměř, jako byste jej zabili.

Na světě je dnes nakaženo virem HIV cca 30 milionů lidí. Více než 25 milionů lidí již na AIDS zemřelo. V Africe je cca 11 milionů sirotků z důvodu této choroby.

Znalost, jak se HIV/AIDS bránit, je velmi různá. Např. v některých afrických zemích jen 15 % dotazované mládeže (15-19 let) ví, jak riziku předejít.

Účinnou ochranou před rizikem nakažení virem HIV je chráněný pohlavní styk, tedy používání kondomu.

Chlamydie

Po rakovině a AIDS je třetím nejvážnějším problémem světového zdravotnictví. Mikroorganismy chlamydií napadají zejména pohlavní orgány a plíce a posléze klouby, srdce a mozek. V konečném stádiu chlamydie způsobuje nevratné poškození těchto orgánů, u žen vede většinou k neplodnosti. Přenáší se nechráněným pohlavním stykem.

Zákeřnost nákazy je umocněna tím, že v prvním stádiu se i po dobu několika let nemusejí projevit žádné viditelné příznaky. Přenos nákazy je mnohonásobně snazší než u AIDS.

Kapavka, syfilis

Známá dvojka pohlavních nemocí. Nemusí se na ně umřít, ale velmi člověku znepříjemní život. Kapavka je hnisavý zánět pohlavních orgánů, syfilis se projevuje bolestivými vředy a vyrážkou v oblasti genitálií. V dřívějších dobách patřily tyto choroby k jedněm z nejnebezpečnějších (neléčená syfilis vede k destrukci kožní tkáně v oblasti obličeje, demenci a paralýze), dnes je jejich léčba snazší, pokud jsou nemoci včas podchyceny. Přenášejí se - jak jinak - nechráněným pohlavním stykem.

Trichomoniáza

Silně svědivý a hnisavý zánět pohlavních orgánů. Usnadňuje průnik infekce HIV. Šíří se nechráněným pohlavním stykem. Jako prevence slouží používání kondomu.

Testování

Sex = (ne)bezpečí? Není ostudou být si jistý tím, že nejsem nositelem žádné pohlavní nemoci. Je to dokonce nutnost. Myslíme si, že v případě podezření, že jsem nakažen, je lepší jít na odborné vyšetření stokrát zbytečně, než jednou vůbec a nechat rozrůst věci do obludných rozměrů. V některých případech tak, že již nebude možné je vzít zpět.

Je také dobré myslet na vše výše napsané v případě, že máte nového sexuálního partnera. Jste si opravdu jisti, že milý, hezký a sympatický = 100% bez nákazy?

Nechtěné otěhotnění

Nechtěné otěhotnění nemusí přinášet zdravotní rizika (ale také může, záleží na aktuálním stavu, věku apod.), nicméně přináší velmi těžkou volbu, jestli je lepší nechtěné dítě, nebo interrupce, tedy umělé přerušení těhotenství (které může být vnímáno jako vražda, opět v závislosti na kultuře, postoji, vyznání daného jedince apod.) V každém případě je ale lepší riziku předcházet, než potom řešit (v podstatě) neřešitelné. Faktem zůstává, že v ČR se ročně uskuteční kolem 40 tisíc potratů.

Sex, drogy a alkohol

Sex = (ne)bezpečí? Je jistě fajn někam vyrazit s partou. Něco popít, trošku se poflákat kolem a případně si dát i nějakého "uvolňováka". Fajn. Jenomže v případě, kdy je člověk ve stavu "vyšší tolerance" k čemukoli, co se kolem něj děje, se také zvyšuje riziko, že ho to bude stát zdraví nebo život. V případě alkoholu a drog se výrazně zvyšuje riziko nebezpečného sexu, ale také nechtěného sexu.

Je určitě dobré v životě "užít dne", ale je také dobré myslet na to, abych za to nezaplatil velmi vysokou cenu, možná tu nejvyšší. Řekli bychom, že platí přísloví "dělej dnes to, čeho zítra nebudeš litovat".

© BiX.cz | obchodní podmínky | kreativní webdesign, tvorba www stránek: NET-VOR | mapa webu